Produkt dnia
Zestaw linek i pancerzy hamulcowych Shimano XTR
Zestaw linek i pancerzy hamulcowych Shimano XTR
59,00 zł 59,00 zł
szt.
Zestaw kół MTB 26" AlexRims/Shimano SLX Disc
Zestaw kół MTB 26" AlexRims/Shimano SLX Disc
599,00 zł 599,00 zł
szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Pierwszy rower dla dziecka. Jak dobrać jednoślad dla malucha?

Pierwszy rower dla dziecka. Jak dobrać jednoślad dla malucha?

Wydawać by się mogło, że z wyborem pierwszego roweru dla dziecka nie powinniśmy mieć większego problemu. W końcu każdy sklep sportowy jest w stanie zaproponować nam jakiś jednoślad dziecięcy. W praktyce jednak bardzo często okazuje się, że różnice pomiędzy poszczególnymi modelami są znaczne. Co więcej, różnią się one także pod względem jakości wykonania, wielkości, wagi, ale również jakości wykonania. Wszystkie te kwestie będą wpływać nie tylko na komfort jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo, które w tym przypadku powinno być priorytetem.

Czytając dalszą część naszego artykułu, dowiesz się, na jakie kwestie należy zwrócić uwagę, wybierając pierwszy rower dla dziecka.

Rower biegowy na dobry początek

Pasję do jazdy na rowerze warto rozwijać u dziecka od najmłodszych lat. Właściwie już od ok. 2 roku życia można zastanowić się nad zakupem rowerka biegowego. Oczywiście w tym przypadku zalecenia wiekowe są dość przybliżone, ponieważ tak naprawdę wiele zależy od indywidualnej sprawności maluszka. Jednak ten model może być najlepszy na dobry początek.

Rowery biegowe są wyposażone w dwa kółka, ale nie mają pedałów, więc — jak sama nazwa wskazuje — służą do biegania. Dziecko czuje się na nim pewnie, a jednocześnie uczy się odpowiedniego balansowania ciałem, utrzymywania równowagi, panowania nad koordynacją oraz orientacją w przestrzeni. Jest to więc doskonały sposób na kształtowanie pierwszych umiejętności małego rowerzysty.

Podczas wyboru modelu biegowego trzeba zwrócić uwagę na to, aby był on lekki. Konieczne należy dopasować rowerek do długości nóg malucha. Siedząc na jednośladzie, dziecko musi całym stopami dotykać podłoża, gdyż tylko w ten sposób utrzyma stabilną pozycję.

Rower dwukołowy z doczepianymi kółkami

Kiedy już dziecko nieco podrośnie, można zdecydować się na zakup “prawdziwego” roweru dwukołowego z pedałami. Na początkowym etapie najlepsze będą 12-calowe, przeznaczone dla dzieci od ok. 3 lat. Jeśli dziecko jest nieco starsze i większe, można rozważyć zakup roweru 16-calowego. W obu przypadkach mamy możliwość zastosowania doczepianych bocznych kółek, które montowane są do tylnego koła. Takie kółka będą pomocne na pierwszych etapach nauki, kiedy jeszcze mały rowerzysta może mieć problemy ze stabilną jazdą. Dzieci w wieku 4-5 lat niezwykle szybko opanowują zdolność pedałowania i koordynacji, dlatego też zapewne boczne kółka nie będą im zbyt długo przydatne. W odpowiednim momencie opcjonalne kółka można zdemontować.

Sam rower powinien być jak najlepiej dopasowany do indywidualnych uwarunkowań malucha, w tym nie tylko jego wzrostu, ale również długości rąk i nóg.

Rowery dla starszych dzieci

Dla dzieci w wieku szkolnym, które nieźle radzą sobie na dwóch kółkach, można podarować rower 20-calowy. W tym przypadku warto zainwestować w solidny jednoślad, gdyż dziecko zapewne będzie używać go przez co najmniej kilka lat.

W naszym sklepie rowerowym znajdziesz urozmaiconą ofertę różnych modeli, w tym zarówno typowo sportowych, jak i stylizowanych na rowery miejskie. Różne są także parametry poszczególnych jednośladów, dzięki czemu można dobrać je również pod kątem preferencji młodego rowerzysty. Najważniejsze jest jednak to, że wszystkie dostępne rowery gwarantują wytrzymałość, bezpieczeństwo i komfort jazdy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl